Biyometrik

Biyometrik

Biyometrik

Biyometri demek; bir kişinin davranışsal yahut fiziksel benzerliklerini ölçerek var olan kayıtlar ile karşılaştırmalar yaparak otomatik bir şekilde tanımla yapmak anlamını taşımaktadır. Davranışsal özellikler; ses, imza ve tuş dokunuşlarıdır. Fiziksel özellikler ise; el, iris, parmak izi, DNA ve yüzlerdir.

Personel tanımlama kartları, anahtarlar, şifreler ve manyetik kartlar yerine parmak izi, yüz, iris, avuç içi tanıması gibi biyometriler kullanılmaktadır.

Biyometrik sistemlerin pek çok avantajı bulunmaktadır. En büyük avantajlardan bir tanesi şüphesiz ki; kopyalanmasının imkânsız olmasıdır. Doğru tanımlamalar ve olumlu sonuçlar için harika bir yöntemdir.

Ayrıca bu sistemler oldukça güvenlidir ve kullanıcı dostudur. Transferi imkânsız bir anahtar görevi görmektedirler. Biyometrik sistemler aynı zamanda mobil sistemler ile uyumludurlar. Şifre çalışması veya şifre unutulması gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır. Erişim kontrolü ve kart basma sistemi sayesinde otomatik doğrulama sistemlerinde isteğe bağlı kullanıcı kısıtlamaları sağlanabilir. Biyometrik güvenlik sistemlerinin her alanında da uygulanabilir. Sistem, kullanıcıların benzersiz özelliklerini biyometrik cihazlar vasıtasıyla veri tabanına kayıt edip, otomatik olarak kullanıcıların kimliğinin eşleştirilmesi prensibiyle çalışır. 

İnsanların yüzlerinde 80 adet düğüm noktası bulunur ve yüz tanıma sistemleri, yüz tanıma yapmak için sadece 15 veya 20 adet noktayı kullanmaktadırlar. Bu sistemler üretilirken uzmanlar dudaklar ve şakaklar arasındaki üçgene odaklanmışlardır. Birey kilo alsa, saçları yahut sakal ve bıyıkları uzasa, gözlük taksa ve yüzünde makyaj olsa dahi bu alan aynı kaldığı için yüz tanıma cihazlarında bu alan kullanılmıştır. 

ERT Bilgisayar parmak izi tanıma, yüz tanıma, iris tanıma, avuçiçi tanıma ve dna tanıma sistemleri konusunda teknik kapasitesi ve tecrübesi ile ihtiyaç duyulan tesislere ihtiyaca tam cevap verecek ürünler seçerek en doğru çözümleri sunmaktadır.

Biyometrik sistemlerin avantajları:

  • Şifre unutma ve çalınma sıkıntısı ortadan kalkar.
  • Olumlu ve doğru tanımlama
  • Yüksek güvenlik düzeyi
  • Mobil sistemlerle uyumlu
  • Kopyalanması güçtür 
  • Transfer edilemez bir anahtar olarak hizmet vermektedir.
  • Güvenlidir ve kullanıcı dostudur.