Sunucu Sanallaştırma

Sunucu Sanallaştırma

Sunucu Sanallaştırma

Sunucu sanallaştırma; birden fazla fiziksel sunucuyu sanallaştırarak daha az fiziksel sunucu üzerinden çalışmasını sağlayan sanallaştırmadır. Sunucu sanallaştırması paylaşım ve kullanımı artırır, sunucuların alan olarak yayılmasını önler, enerji tasarrufu sağlar, bakım masraflarını azaltır ve donanım ihtiyacını en aza indirir. Ayrıca, farklı yazılımların sadece kendi sanal ortamlarında çalışmasını sağlayarak, sistemin güvenliğini artırıcı rol oynar.

Sanallaştırma, bir bilgisayarın ihtiyaç duyduğu programların bilgisayara kurulmasına gerek kalmadan internet aracılığı ile erişilerek kullanılmasına dayanan bir yöntemdir. Sanallaştırma sayesinde fiziksel ihtiyaçlar sunucu verimliliği doğrultusunda uygun hale getirilir. Bu sayede iş gücü minimum seviyeye indirilirken yüksek oranda verimlilik, sistemde esneklik sağlamaya yardımcı olur. Virtualization sayesinde var olan fiziksel yapı, mantıksal çerçevede parçalara bölünür.

Sanallaştırma yapılarak bir bilgisayarda var olan hem donanımsal hem de yazılımsal kaynakları soyut hale getirip başka bir bilgisayara aktarmak mümkün hale gelebilir. Böylece ana bilgisayarda bulunan Hard Disk, işlemci, ekran kartı ve RAM gibi donanımsal özelliklerle birlikte işletim sistemi ve güvenlik programları gibi yazılımsal özellikleri başka bilgisayarlarla soyut şekilde paylaşılması sağlanır. Özellikle laboratuar, akıllı sınıf ya da büyük firmaların sahip olduğu onlarca bilgisayardaki programlar ve donanımsal özelliklerin yönetimi tek bilgisayar üzerinde kolay bir şekilde sağlanabilir.

ERT Bilgisayar ihtiyaç duyulan sistemleri gerekli analizleri ve saha keşifleri neticesinde hazırladığı projede doğru ürünü fiyat/performans ilişkisi ile hazırlayarak müşterilerine sunmaktadır.