Plaka Tanıma

Plaka Tanıma

Plaka Tanıma

Plaka Okuma Sistemi ; araçları plakalarından tanımlamaya yarayan bir resim işleme teknolojidir. Bu teknoloji giriş kontrol vb. gibi bir çok güvenlik ve trafik uygulamasında kullanılır.

Plaka Tanıma Sistemi ile istenilen noktalara yerleştirilen kameralar aracılığıyla araç plaka bilgileri kayıt veya kontrol edilerek, anlık olarak istenilen şekilde rapor veya alarm üretilmesi sağlanır. Plaka tanıma; kameralardan alınan araç görüntülerinin üzerinde ki plaka bölgesinin ayrıştırılarak, plaka üzerinde bulunan karakterlerin çeşitli görüntü işleme (OCR) yöntemleri ile okunması işlemidir.

Plaka tanıma sistemi faydaları arasında;

  1. Kontrollü geçiş gereken noktalarda giriş, çıkış ve bekleme sürelerini azaltması,
  2. Giriş kartı, araç etiketi ve uzaktan kumanda bulundurulması zorunluluğunu ortadan kaldırması,
  3. İşletim maliyetini minimize etmesi,
  4. Gerektiğinde veya istendiğinde bariyer ve kapan gibi geçiş kontrol sistemleri ile entegre edilebilmesi,
  5. Aranan plakalar için anlık tanıma yapması ve alarm oluşturması,
  6. Şehir, otopark ve site gibi alanlardaki araçların kontrolüne ve yoğunluk ölçümlerine imkân vermesi sayılabilir.
     

Araç Altı Görüntüleme Sistemi

Araç altı kontrol sistemleri, araçların altını farklı açılardan görebilen ve tümleşik görüntüler elde edebilen kameralardan oluşur. Uygun şekilde zemine yerleştirilmiş kameralar, hareket halinde olsa dahi araçların altlarına ait görüntüler alabilirler. Bu görüntüler, bir monitör üzerinde birleştirilerek araca ait tam bir görüntü elde edilir. Görüntüler, kontrol noktasından uzakta kurulmuş bir merkezde, monitör başındaki kişiler tarafından kontrol edilerek tehdit oluşturup oluşturmadığı denetlenir.

ERT Bilgisayar otoparklardan otobanlara, sitelerden metropollere kadar ihtiyaç duyulan tüm alanlarda yol güvenliği ve geçiş kontrol sistemleri kurulumunu başarıyla gerçekleştirmektedir